Střed kláštera tvořil tzv. rajský dvůr, obvykle čtvercová zahrada. Název odkazuje na ráj, který podle křesťanského chápání může věřící čekat po smrti. Proto měl být rajský dvůr krásným a příjemným místem, které pomáhalo vydržet někdy těžké chvíle společného života v klášteře.
Okolo rajského dvora probíhala křížová chodba a další budovy konventu. Proti vchodu do refektáře vystupovalo u některých klášterů z křížové chodby do rajského dvora tzv. lavatorium, zastřešená kašna. V ní si mniši myli před jídlem ruce. Lavatoria byla přístupná jen z křížové chodby. Tam, kde lavatorium není, sloužila ke stejnému účelu kašna umisťovaná do samého středu rajského dvora.
Voda však neměla jen praktickou funkci. Byla též symbolem pro Krista, který je považován za pravý pramen vody života. Nezanedbatelné bylo také estetické hledisko. Zvláště voda proudící v různě zdobených kašnách zkrášlovala prostředí klášterů. Jako je tomu např. ve Vyšším Brodě.
Rajský dvůr v některých případech sloužil jako bylinková zahrada. Bylinky se hodily jak pro kuchyni, tak pro klášterní nemocnici.